Monday, March 10, 2014

The Road To The University Cup: 5 Out Of 6 Berths Determined

The AUS and Canada West playoffs have now wrapped up and only one berth is left to be determined for the University Cup, which gets underway next Thursday.

ATLANTIC UNIVERSITY SPORT (1 berth at University Cup: AUS Champion - Acadia Axemen)

QUARTER-FINALS (best-of-3)
Byes: #1 UNB, #2 Acadia
#3 Moncton defeated #6 St. FX (2 games to 0)
#5 Saint Mary's defeated #4 UPEI (2 games to 1)

SEMI-FINALS (best-of-5)
#5 Saint Mary's defeated #1 UNB (3 games to 1)
#2 Acadia defeated #3 Moncton (3 games to 1)

FINALS (best-of-5)
#2 Acadia defeated #5 Saint Mary's (3 games to 1)

ONTARIO UNIVERSITY ATHLETICS (3 berths at University Cup: OUA East Champion - McGill Redmen + OUA West Champion - Windsor Lancers + 3rd place team - TBA)

OUA EAST 

QUARTER-FINALS (best-of-3)
#1 Carleton defeated #8 Nipissing (2 games to 0)
#2 UQTR defeated #7 UOIT (2 games to 0)
#3 McGill defeated #6 Concordia (2 games to 0)
#5 Queen's defeated #4 Ottawa (2 games to 0)

SEMI-FINALS (best-of-3)
#1 Carleton defeated #5 Queen's (2 games to 1)
#3 McGill defeated #2 UQTR (2 games to 0)

FINALS (best-of-3)
#3 McGill defeated #1 Carleton (2 games to 1)

OUA WEST 

QUARTER-FINALS (best-of-3)
#1 Western defeated #8 Guelph (2 games to 1)
#2 Lakehead defeated #7 York (2 games to 0)
#3 Ryerson defeated #6 Brock (2 games to 1)
#4 Windsor defeated #5 Toronto (2 games to 0)

SEMI-FINALS (best-of-3)
#4 Windsor defeated #1 Western (2 games to 1)
#2 Lakehead defeated #3 Ryerson (2 games to 0)

FINALS (best-of-3)
#4 Windsor defeated #2 Lakehead (2 games to 0)

QUEEN'S CUP (OUA CHAMPIONSHIP)
#3 McGill at #4 Windsor (Saturday, March 15th)

OUA BRONZE MEDAL GAME
#2 Lakehead at #1 Carleton (Saturday, March 15th)

CANADA WEST (2 berths at University Cup: Canada West Champion - Alberta Golden Bears + Host - Saskatchewan Huskies)

QUARTER-FINALS (best-of-3)
Byes: #1 Alberta, #2 Calgary
#6 British Columbia defeated #3 Saskatchewan (2 games to 1)
#4 Manitoba defeated #4 Mount Royal (2 games to 1)

SEMI-FINALS (best-of-3)
#1 Alberta defeated #6 British Columbia (2 games to 0)
#2 Calgary defeated #4 Manitoba (2 games to 1)

FINALS (best-of-3)
#1 Alberta defeated #2 Calgary (2 games to 0)