Sunday, March 16, 2014

The Road To The University Cup: Field Set As OUA Wraps Up

The OUA finished up their league playoffs yesterday with the OUA Championship game and OUA Bronze medal game. As a result we now know the six teams that will be participating in the University Cup, which begins this Thursday.

ATLANTIC UNIVERSITY SPORT (1 berth at University Cup: AUS Champion - Acadia Axemen)

QUARTER-FINALS (best-of-3)
Byes: #1 UNB, #2 Acadia
#3 Moncton defeated #6 St. FX (2 games to 0)
#5 Saint Mary's defeated #4 UPEI (2 games to 1)

SEMI-FINALS (best-of-5)
#5 Saint Mary's defeated #1 UNB (3 games to 1)
#2 Acadia defeated #3 Moncton (3 games to 1)

FINALS (best-of-5)
#2 Acadia defeated #5 Saint Mary's (3 games to 1)

ONTARIO UNIVERSITY ATHLETICS (3 berths at University Cup: OUA East Champion - McGill Redmen + OUA West Champion - Windsor Lancers + 3rd place team - Carleton Ravens)

OUA EAST 

QUARTER-FINALS (best-of-3)
#1 Carleton defeated #8 Nipissing (2 games to 0)
#2 UQTR defeated #7 UOIT (2 games to 0)
#3 McGill defeated #6 Concordia (2 games to 0)
#5 Queen's defeated #4 Ottawa (2 games to 0)

SEMI-FINALS (best-of-3)
#1 Carleton defeated #5 Queen's (2 games to 1)
#3 McGill defeated #2 UQTR (2 games to 0)

FINALS (best-of-3)
#3 McGill defeated #1 Carleton (2 games to 1)

OUA WEST 

QUARTER-FINALS (best-of-3)
#1 Western defeated #8 Guelph (2 games to 1)
#2 Lakehead defeated #7 York (2 games to 0)
#3 Ryerson defeated #6 Brock (2 games to 1)
#4 Windsor defeated #5 Toronto (2 games to 0)

SEMI-FINALS (best-of-3)
#4 Windsor defeated #1 Western (2 games to 1)
#2 Lakehead defeated #3 Ryerson (2 games to 0)

FINALS (best-of-3)
#4 Windsor defeated #2 Lakehead (2 games to 0)

QUEEN'S CUP (OUA CHAMPIONSHIP)
#4 Windsor defeated #3 McGill

OUA BRONZE MEDAL GAME
#1 Carleton defeated #2 Lakehead 

CANADA WEST (2 berths at University Cup: Canada West Champion - Alberta Golden Bears + Host - Saskatchewan Huskies)

QUARTER-FINALS (best-of-3)
Byes: #1 Alberta, #2 Calgary
#6 British Columbia defeated #3 Saskatchewan (2 games to 1)
#4 Manitoba defeated #4 Mount Royal (2 games to 1)

SEMI-FINALS (best-of-3)
#1 Alberta defeated #6 British Columbia (2 games to 0)
#2 Calgary defeated #4 Manitoba (2 games to 1)

FINALS (best-of-3)
#1 Alberta defeated #2 Calgary (2 games to 0)